jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Düşük Düşük Sonrası Öneriler
Düşük Sonrası Öneriler

Düşük sonrasında yapılması tavsiye edilenler şunlardır:

Düşük sonrası çoğunlukla kürtaj gerekli olmaktadır. Böylece kanama ve parça kalma riski azaltılarak komplikasyon riski düşürülmüş olacaktır. Uygulanacak kürtaj ameliyathane koşullarında uzman hekimlerce yapılırsa son derece düşük riskli bir cerrahi işlemdir.

* Düşük sonrası kan uyuşmazlığı varsa mutlaka koruyucu aşılama yapılmalıdır. Aksi takdir de bir sonraki gebeliğin kan uyuşmazlığından etkilenme riski yüksek olacaktır.

* İlk düşükler sonrası düşüğe neden olabilecek hastalıkların araştırılması önerilmemektedir. Çünkü düşüklerin sadece az bir kısmında altta yatan bir neden ortaya konulabilmektedir. Bu nedenle çifti son drece masraflı ve yıpratıcı olacak olan bu araştırmaya yönlendirmek sonuç vermeye yönelik olmayacaktır. Ancak iki veya daha fazla düşük olması durumunda altta yatan neden için araştırılma yapılmalıdır.

* Düşük sonrası gebelik planlaması için ne kadar süre geçmesi gerektiği konusunda fikir birliği yoktur. Önemli olan anne adayının fiziksel ve ruhsal olarak düşüğün etkilerinden arınmasıdır. Çoğunlukla erken dönemlerde meydana gelen düşükler anne adayının vücut depolarında ciddi bir eksilmeye yol açmazlar. Ancak zaten kansızlık, vitamin eksikliği mevcut olan hastalarda, bu eksiklikler giderilmeden yeni bir gebelik planlanmamalıdır.

* Düşük sonrası kürtaj uygulanan hastalarda adet kanamasından daha az kanama ve daha az ağrı olmalıdır. Daha şiddetli ağrı veya kanama varlığında zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir.

* Düşük sonrası kürtaj uygulanan hastalarda adet kanaması yaklaşık bir ay sonra olacaktır. Adet gecikmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gereklidir.