jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Gebelik Gebelikte Beslenme
Gebelikte Beslenme

Gebelikte doğru beslenmek için ne yapılmalıdır?

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Beslenme konusu sadece gebelik döneminde değil, tüm hayat boyunca üzerinde durulması gereken bir konudur. Dengeli ve doğru bir şekilde beslenen ve kilosunu ideal seviyede tutan kadınların hamilelik süresince öğünlerinde çok büyük değişiklikler yapmasına gerek yoktur.

Gebelikte beslenme denilince akla fazla yemek yemek gelmemelidir. Gün içinde tüm besin maddelerinden yeterli miktarlarda almak anne ve bebek sağlığına iyi yönde etki yapar. Bunun dışında gebelik dönemi için beslenme alışkanlıklarında çok keskin değişimler yapmaya gerek yoktur.

Gebelikte doğru beslenmek için ne yapılmalıdır?

* Anne adayları doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile beslenmeye destek olarak vitamin ve mineral almalıdır.

* Ağdalı tatlılar ve ağır yiyecekler yerine olabildiğince doğal besinlere yönelmek faydalıdır. Örneğin şerbetli bir tatlı yerine, bir miktar kuru üzüm tercih edilebilir.

* Normal seyreden gebeliklerde doğuma kadar 10 – 13 kg. arasında kilo alımı olağan sayılmaktadır. Bunun üzerinde alınan kilolar hem doğum sırasında sıkıntı yaratmakta, hem de doğum sonrası kalıcı olabilmektedir.

* Günlük yiyecek miktarı sabit tutularak öğün sayısının artırılması, özellikle hamileliğin ilk dönemindeki bulantıları azaltmaya yardımcı olacaktır.

* Et yemeyen vejeteryan anne adaylarının da normal bir gebelik yaşamalarına bir engel yoktur. Aynı besin değerine sahip alternatif yiyeceklerin alımı ile beslenmede dengesizliğin önüne geçilebilir.

Her anne ve her gebelik özeldir, her annenin kendine has bir yapısı ve alışkanlıkları vardır. Bu nedenle gebelik öncesinden doğuma kadar sizi takip eden doktorunuzun vereceği tavsiyeler sadece size özel olacağından, beslenme dahil aklınıza gelen tüm konularda doktorunuzdan yardım almak en doğru yöntemdir.