jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Kısırlık
Kısırlık
Erkeklerde Kısırlık Nedenleri?

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri?Erkek kökenli kısırlık pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde üreme potansiyeli kadınlardan farklı olarak yaştan daha az etkilenmektedir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, geçirilmiş enfeksiyonlar, hormon bozuklukları, diyabet (şeker hastalığı) ve böbrek yetmezliği gibi metabolik hastalıklar, inmemiş testis gibi patolojiler erkek kısırlığında altta yatan başlıca nedenlerdir. Çevre kirliliğinin artması, kimyasal maddelere uzun süre maruz kalma, sigara tüketiminin artması, radyasyona maruziyet, alkol ve bağımlılık yapıcı maddelerin kullanımı gibi çevresel sebepler de son dönemde erkek infertilitesinin görülme sıklığını artıran diğer nedenlerdendir.


Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

Kadınlarda kısırlık doğuştan olabileceği gibi, sonradan meydana gelen hastalıklar sonucunda da olabilir. Kısırlıkta hastalıkların dışında yaş, hayat tarzı ve yapılan seçimler de etki eder. Hayat tarzıyla ilgili etkenler stres ve diğer nedenlerden oluşan psikolojik baskılar, içki ve sigara kullanımı gibi durumlar bulunmaktadır.


Kısırlığın Nedenleri

Kısırlığın NedenleriKısırlığa yol açan nedenler kadın ve erkeklerde neredeyse eşit oranda görülmektedir. Kısırlığın ortak nedenlerden bazıları yaş, cinsel birleşme sıklığı, alkol-sigara tüketimi, radyasyona maruz kalma, cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir.


Kısırlık nedir?

kısırlıkKısırlık genel olarak herhangi bir doğum kontrol yöntemi olmadan haftada 1-2 kere cinsel ilişkiye girilmesine rağmen en az 12 ay boyunca gebelik oluşmaması olarak tanımlanır.