jineped
sp
sp anasayfa sp Anasayfa sp | sp site haritası sp Site Haritası sp | sp iletisim sp İletişim sp | sp
sp
kroki
sp
sp
sosyal media
facebook facebook
Anasayfa Tüp Bebek Tüp Bebek Nedenleri?
Tüp Bebek Nedenleri?

Bazı durumlarda infertilite problemi olan hastaların doğrudan tüp bebek tedavisi yaptırması gerekmektedir. Bu durumlar kadında iki taraflı tüplerin tıkalı olması ve erkekte sperm sayısının belli bir sınırın altında olmasıdır. Bu durumlarda tüp bebek tedavisi yapılması kaçınılmazdır.


Bu durumların dışında bazı hastalarda ise tüp bebek tedavisinin yapılması tercih edilmektedir. Örneğin farklı nedenlerle iki ya da daha fazla sayıda aşılama denenmesine rağmen gebelik elde dilemeyen hastalarda tüp bebek yapılmalıdır. Benzer şekilde anne adayının yaşının yumurtlama kapasitesinin hızla azaldığı 35 yaş üstünde de, başarı şansı daha düşük diğer tedavi yöntemleri ile zaman kaybetmeden, tüp bebek tedavisi denenmesi akıllıca bir yaklaşım olacaktır.

 

Tüm bu durumlar dışında ailevi genetik hastalıkları olan çiftlerde, tekrarlayan gebelik kaybı olanlarda genetik tarama yapılması amacıyla tüp bebek yapılabilir. Bu hastalarda tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyolarda yapılan biyopsi ile genetik araştırma yapılarak, genetik anomali tespit edilmeyen embriyolar seçilerek anne adayına transfer edilebilir.